Amphenol Aerospace Operations D38999/26JH55PC
D38999/26JH55PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JH55PC.pdf
Availability of D38999/26JH55PC
QUANTITY
D38999/26JH55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH55PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH55PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH55PC
Related LinksD38999/, D38999/26JH55PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JH55PC Details Description
Related parts for D38999/26JH55PC
SPEAKER 8 OHM .25W 50MM ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 51.7VWM 97.1VC SQMELF datasheet.pdf
CB BTS N TERM 11 ASY datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf