Souriau Connection Technology D38999/26JJ19JN
D38999/26JJ19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG STRAIGHT 19POS W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ19JN.pdf
Availability of D38999/26JJ19JN
QUANTITY
D38999/26JJ19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ19JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ19JN
Related LinksD38999/, D38999/26JJ19JN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JJ19JN Details Description
Related parts for D38999/26JJ19JN
TRIAC 400V 15A TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 36POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf