Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ24SN
D38999/26JJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ24SN.pdf
Availability of D38999/26JJ24SN
QUANTITY
D38999/26JJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ24SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/26JJ24SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ24SN Details Description
Related parts for D38999/26JJ24SN
IC OPAMP VFB 12MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SGE1510-0-0290A-5000C-5000C datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf