Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ24SNLC
D38999/26JJ24SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ24SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ24SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ24SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ24SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ24SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ24SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ24SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ24SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ24SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ24SNLC
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A 4P4C datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.05A SMINI3 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf