Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ29PB
D38999/26JJ29PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ29PB.pdf
Availability of D38999/26JJ29PB
QUANTITY
D38999/26JJ29PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29PB
Related LinksD38999/, D38999/26JJ29PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ29PB Details Description
Related parts for D38999/26JJ29PB
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 241 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 5A datasheet.pdf