Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ29PE
D38999/26JJ29PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ29PE.pdf
Availability of D38999/26JJ29PE
QUANTITY
D38999/26JJ29PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29PE
Related LinksD38999/, D38999/26JJ29PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ29PE Details Description
Related parts for D38999/26JJ29PE
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH 74-CSPBGA datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 48-TQFP datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK BWN XG 50/125 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RF PWR AMP 31GHZ 4W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf