Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ29SN
D38999/26JJ29SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ29SN.pdf
Availability of D38999/26JJ29SN
QUANTITY
D38999/26JJ29SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29SN
Related LinksD38999/, D38999/26JJ29SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ29SN Details Description
Related parts for D38999/26JJ29SN
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 1A 10UMAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC 2820 datasheet.pdf
SW ROTARY 5DECK SMALL KNOB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4PRAR 4COL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf