Souriau Connection Technology D38999/26JJ35PEL
D38999/26JJ35PEL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ35PEL
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ35PEL.pdf
Availability of D38999/26JJ35PEL
QUANTITY
D38999/26JJ35PEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ35PEL
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ35PEL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ35PEL
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ35PEL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JJ35PEL Details Description
Related parts for D38999/26JJ35PEL
RELAY SSR 240VAC .6A TRIAC 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE WRAPS FOR ENCLOSURES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23 datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" WHT JACKP datasheet.pdf
DUMMY datasheet.pdf
TWEEZER POINTED STRONG OO 4.75" datasheet.pdf