Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ61SNLC
D38999/26JJ61SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ61SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ61SNLC.pdf
Availability of D38999/26JJ61SNLC
QUANTITY
D38999/26JJ61SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ61SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ61SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ61SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JJ61SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ61SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JJ61SNLC
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RF IC'S + MODULES CELLULAR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 70MA 3.37 OHM SMD datasheet.pdf
SHIELDED RA RECEPT 36 POS,15AU, datasheet.pdf