Amphenol Aerospace Operations D38999/26KA35JN
D38999/26KA35JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KA35JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KA35JN.pdf
Availability of D38999/26KA35JN
QUANTITY
D38999/26KA35JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KA35JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KA35JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KA35JN
Related LinksD38999/, D38999/26KA35JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KA35JN Details Description
Related parts for D38999/26KA35JN
FIXED IND 47UH 3.1A 74 MOHM TH datasheet.pdf
TIE HOLD FLAT WIT-18,30 .75" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CURRENT SENSE TRANSFORMERS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.34A 42 MOHM TH datasheet.pdf