Amphenol Aerospace Operations D38999/26KE26PC
D38999/26KE26PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KE26PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KE26PC.pdf
Availability of D38999/26KE26PC
QUANTITY
D38999/26KE26PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KE26PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KE26PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KE26PC
Related LinksD38999/, D38999/26KE26PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KE26PC Details Description
Related parts for D38999/26KE26PC
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP ACT SEALED SWITCH 0.1A datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 1000' datasheet.pdf