Amphenol Aerospace Operations D38999/26KE26SBLC
D38999/26KE26SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KE26SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26KE26SBLC.pdf
Availability of D38999/26KE26SBLC
QUANTITY
D38999/26KE26SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KE26SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KE26SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KE26SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26KE26SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KE26SBLC Details Description
Related parts for D38999/26KE26SBLC
CONN HEADER 11POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 955MA 323 MOHM datasheet.pdf