Souriau Connection Technology D38999/26KE99PNL
D38999/26KE99PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KE99PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26KE99PNL.pdf
Availability of D38999/26KE99PNL
QUANTITY
D38999/26KE99PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KE99PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26KE99PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KE99PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26KE99PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26KE99PNL Details Description
Related parts for D38999/26KE99PNL
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #8 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W SGL 15V OUT DIP24 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 20A TO247AC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 5.6A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4GHZ/5GHZ WLAN 1005 datasheet.pdf
OSC MEMS 47.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf