Amphenol Aerospace Operations D38999/26KF32PA
D38999/26KF32PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KF32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KF32PA.pdf
Availability of D38999/26KF32PA
QUANTITY
D38999/26KF32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KF32PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26KF32PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KF32PA
Related LinksD38999/, D38999/26KF32PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KF32PA Details Description
Related parts for D38999/26KF32PA
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR PM HOTSWAP 24-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf