Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG11SNLC
D38999/26KG11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG11SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26KG11SNLC.pdf
Availability of D38999/26KG11SNLC
QUANTITY
D38999/26KG11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG11SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26KG11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG11SNLC Details Description
Related parts for D38999/26KG11SNLC
BOX ABS BLUE 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 1400V PWS-F datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 250V 0805 datasheet.pdf
CAP SILICON 0.7PF 50V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TOOL SPRING SET datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
F3SJ-A0983P14 datasheet.pdf
1500UF 16V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf