Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG39PNLC
D38999/26KG39PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG39PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26KG39PNLC.pdf
Availability of D38999/26KG39PNLC
QUANTITY
D38999/26KG39PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG39PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG39PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG39PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26KG39PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG39PNLC Details Description
Related parts for D38999/26KG39PNLC
IC OPAMP GP 45MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 20TSSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
KIT INDUCTOR CHIP SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf