Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG39SN
D38999/26KG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG39SN
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KG39SN.pdf
Availability of D38999/26KG39SN
QUANTITY
D38999/26KG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG39SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG39SN
Related LinksD38999/, D38999/26KG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG39SN Details Description
Related parts for D38999/26KG39SN
SIDAC/FUSE SYM 4CH 275V 250A SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 20MBPS 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DL R/A TIN PCB datasheet.pdf
RES 0.007 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DSUB EMC SHROUD SHELL SIZE 3 datasheet.pdf
RS F10 LMZF DGTL INTERFACE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512 datasheet.pdf