Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG41PE
D38999/26KG41PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG41PE
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KG41PE.pdf
Availability of D38999/26KG41PE
QUANTITY
D38999/26KG41PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG41PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG41PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG41PE
Related LinksD38999/, D38999/26KG41PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG41PE Details Description
Related parts for D38999/26KG41PE
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf