Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG41PN
D38999/26KG41PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG41PN
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KG41PN.pdf
Availability of D38999/26KG41PN
QUANTITY
D38999/26KG41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG41PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG41PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG41PN
Related LinksD38999/, D38999/26KG41PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG41PN Details Description
Related parts for D38999/26KG41PN
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TOOL INSERT 4POS 2-UP POWER MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
859012 CO GUIDE PLATE datasheet.pdf
47UF 50V 6.3X16 85C AXI datasheet.pdf