Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH53PA
D38999/26KH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KH53PA.pdf
Availability of D38999/26KH53PA
QUANTITY
D38999/26KH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH53PA
Related LinksD38999/, D38999/26KH53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH53PA Details Description
Related parts for D38999/26KH53PA
FIXED IND 100UH 510MA 480 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE AB19 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf