Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ61PB
D38999/26KJ61PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ61PB.pdf
Availability of D38999/26KJ61PB
QUANTITY
D38999/26KJ61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ61PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ61PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ61PB
Related LinksD38999/, D38999/26KJ61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ61PB Details Description
Related parts for D38999/26KJ61PB
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf