Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ61PC
D38999/26KJ61PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ61PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26KJ61PC.pdf
Availability of D38999/26KJ61PC
QUANTITY
D38999/26KJ61PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ61PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ61PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ61PC
Related LinksD38999/, D38999/26KJ61PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ61PC Details Description
Related parts for D38999/26KJ61PC
RES SMD 432K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 800UF 75V SCREW datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S RECP AN WC datasheet.pdf
220UF 35V 10X16 105C RAD datasheet.pdf