Souriau Connection Technology D38999/26MC98SAL
D38999/26MC98SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MC98SAL
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26MC98SAL.pdf
Availability of D38999/26MC98SAL
QUANTITY
D38999/26MC98SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MC98SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26MC98SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MC98SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26MC98SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MC98SAL Details Description
Related parts for D38999/26MC98SAL
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf