Amphenol Aerospace Operations D38999/26MD35PBLC
D38999/26MD35PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MD35PBLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26MD35PBLC.pdf
Availability of D38999/26MD35PBLC
QUANTITY
D38999/26MD35PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MD35PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26MD35PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MD35PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26MD35PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MD35PBLC Details Description
Related parts for D38999/26MD35PBLC
IC COUNTER/SHIFT REG 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf