Souriau Connection Technology D38999/26MD35PNL
D38999/26MD35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MD35PNL
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MD35PNL.pdf
Availability of D38999/26MD35PNL
QUANTITY
D38999/26MD35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MD35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26MD35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MD35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26MD35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MD35PNL Details Description
Related parts for D38999/26MD35PNL
MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 63MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TOOL HAND 14-18AWG CRIMPING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
3G HSPA OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ MD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS CPC TIN PCB datasheet.pdf