Amphenol Aerospace Operations D38999/26MD5AN
D38999/26MD5AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MD5AN
Brief Description
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MD5AN.pdf
Availability of D38999/26MD5AN
QUANTITY
D38999/26MD5AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MD5AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MD5AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MD5AN
Related LinksD38999/, D38999/26MD5AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MD5AN Details Description
Related parts for D38999/26MD5AN
CONN HEADER VERT 3POS .100 30AU datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 700mA (Switch) Backlight 14-WSON (4x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 8POS datasheet.pdf