Amphenol Aerospace Operations D38999/26ME26JN
D38999/26ME26JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26ME26JN.pdf
Availability of D38999/26ME26JN
QUANTITY
D38999/26ME26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME26JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME26JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME26JN
Related LinksD38999/, D38999/26ME26JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26ME26JN Details Description
Related parts for D38999/26ME26JN
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W D 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM SOLDER TAB TIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.6A 130 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6V 2312 datasheet.pdf
CPT-C5 POWER CONVERTER 12V/24V S datasheet.pdf