Amphenol Aerospace Operations D38999/26ME8SD
D38999/26ME8SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME8SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26ME8SD.pdf
Availability of D38999/26ME8SD
QUANTITY
D38999/26ME8SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME8SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME8SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME8SD
Related LinksD38999/, D38999/26ME8SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26ME8SD Details Description
Related parts for D38999/26ME8SD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
DRAM 1 GB PC3-10600 SODIMM DDR3 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf