Amphenol Aerospace Operations D38999/26MF11PN
D38999/26MF11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MF11PN.pdf
Availability of D38999/26MF11PN
QUANTITY
D38999/26MF11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF11PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF11PN
Related LinksD38999/, D38999/26MF11PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MF11PN Details Description
Related parts for D38999/26MF11PN
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf