Amphenol Aerospace Operations D38999/26MF11SA
D38999/26MF11SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF11SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MF11SA.pdf
Availability of D38999/26MF11SA
QUANTITY
D38999/26MF11SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF11SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF11SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF11SA
Related LinksD38999/, D38999/26MF11SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MF11SA Details Description
Related parts for D38999/26MF11SA
VARISTOR 18.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
PC WORX 3 BASIC LIC datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf