Amphenol Aerospace Operations D38999/26MF18SA
D38999/26MF18SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF18SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MF18SA.pdf
Availability of D38999/26MF18SA
QUANTITY
D38999/26MF18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF18SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF18SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18 (14 + 4 Coax)
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF18SA
Related LinksD38999/, D38999/26MF18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MF18SA Details Description
Related parts for D38999/26MF18SA
IC DAC LP 6BIT 2-WIRE SOT23-5 datasheet.pdf
IC PROCESSOR TONE/BALANCE 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 36POS datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER 608NM VERT ASSY datasheet.pdf
RES 590 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 169MA 2 OHM TH datasheet.pdf
GROMMET 9-10MM KDT/Z9 FOR SPLIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf