ITT Cannon, LLC D38999/26MF32AA
D38999/26MF32AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF32AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26MF32AA.pdf
Availability of D38999/26MF32AA
QUANTITY
D38999/26MF32AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF32AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF32AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF32AA
Related LinksD38999/, D38999/26MF32AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MF32AA Details Description
Related parts for D38999/26MF32AA
CONN HDR 2MM 34POS 30U" AU SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LAMP NEON WIRE TERMINAL NE-23 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 12POS 6' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220F datasheet.pdf