Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG11HN
D38999/26MG11HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG11HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MG11HN.pdf
Availability of D38999/26MG11HN
QUANTITY
D38999/26MG11HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG11HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG11HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG11HN
Related LinksD38999/, D38999/26MG11HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG11HN Details Description
Related parts for D38999/26MG11HN
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC BUFF OP/DRAIN N-INV SOT353 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 135MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf