Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG11PB
D38999/26MG11PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MG11PB.pdf
Availability of D38999/26MG11PB
QUANTITY
D38999/26MG11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG11PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG11PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG11PB
Related LinksD38999/, D38999/26MG11PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG11PB Details Description
Related parts for D38999/26MG11PB
CONN EDGE DUAL .100 DIP 120POS datasheet.pdf
CONN HOOD USB B-MALE datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf