Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG16PA
D38999/26MG16PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MG16PA.pdf
Availability of D38999/26MG16PA
QUANTITY
D38999/26MG16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG16PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG16PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG16PA
Related LinksD38999/, D38999/26MG16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG16PA Details Description
Related parts for D38999/26MG16PA
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17.85VC P600 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf