ITT Cannon, LLC D38999/26MG41JA
D38999/26MG41JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26MG41JA.pdf
Availability of D38999/26MG41JA
QUANTITY
D38999/26MG41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41JA
Related LinksD38999/, D38999/26MG41JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MG41JA Details Description
Related parts for D38999/26MG41JA
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO-247AC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 92DB 40MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SMD TIN BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 450V RADIAL datasheet.pdf