Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG41JB
D38999/26MG41JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MG41JB.pdf
Availability of D38999/26MG41JB
QUANTITY
D38999/26MG41JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41JB
Related LinksD38999/, D38999/26MG41JB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG41JB Details Description
Related parts for D38999/26MG41JB
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFX 10/23 NE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 F CRP TERM CHN TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 50A 2000V 1SW/230 AR datasheet.pdf