ITT Cannon, LLC D38999/26MH53JE
D38999/26MH53JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26MH53JE.pdf
Availability of D38999/26MH53JE
QUANTITY
D38999/26MH53JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53JE
Related LinksD38999/, D38999/26MH53JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MH53JE Details Description
Related parts for D38999/26MH53JE
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL80103 datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.0A 6V CHIP 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100FBGA datasheet.pdf
MINI-SAS HD 1X1 EXT PCB HT SINK datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
EEPROM CRYPTO 8KB I2C VQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf