Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH53PN
D38999/26MH53PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MH53PN.pdf
Availability of D38999/26MH53PN
QUANTITY
D38999/26MH53PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53PN
Related LinksD38999/, D38999/26MH53PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH53PN Details Description
Related parts for D38999/26MH53PN
BATTERY PK 9.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9POS 1MM 5" datasheet.pdf