Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ19HN
D38999/26MJ19HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ19HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ19HN.pdf
Availability of D38999/26MJ19HN
QUANTITY
D38999/26MJ19HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ19HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ19HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ19HN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ19HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ19HN Details Description
Related parts for D38999/26MJ19HN
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.7GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf