Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ19JN
D38999/26MJ19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26MJ19JN.pdf
Availability of D38999/26MJ19JN
QUANTITY
D38999/26MJ19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ19JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ19JN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ19JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ19JN Details Description
Related parts for D38999/26MJ19JN
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN MINI-D 40POS R/A RECPT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 5POS VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US VERIZON WR44 datasheet.pdf
35V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf