Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ29AN
D38999/26MJ29AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ29AN
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ29AN.pdf
Availability of D38999/26MJ29AN
QUANTITY
D38999/26MJ29AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ29AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ29AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ29AN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ29AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ29AN Details Description
Related parts for D38999/26MJ29AN
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.74"L X 2.6"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A PCB TERM datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 60K OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf