Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ29PN
D38999/26MJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ29PN.pdf
Availability of D38999/26MJ29PN
QUANTITY
D38999/26MJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ29PN Details Description
Related parts for D38999/26MJ29PN
IC PROGRAM 3.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROC 529FCBGA datasheet.pdf
BEAD FERRITE 300 OHM 1A 1608 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 330PF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf