Souriau Connection Technology D38999/26MJ61HE
D38999/26MJ61HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ61HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ61HE.pdf
Availability of D38999/26MJ61HE
QUANTITY
D38999/26MJ61HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ61HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ61HE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ61HE
Related LinksD38999/, D38999/26MJ61HE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MJ61HE Details Description
Related parts for D38999/26MJ61HE
TRANS PNP 12V 3A TSMT3 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf