Amphenol Aerospace Operations D38999/26SD18SN
D38999/26SD18SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SD18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26SD18SN.pdf
Availability of D38999/26SD18SN
QUANTITY
D38999/26SD18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SD18SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SD18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SD18SN
Related LinksD38999/, D38999/26SD18SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SD18SN Details Description
Related parts for D38999/26SD18SN
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL AC OUT 12A datasheet.pdf
1 3/4" THERMASHIELD TUBE 50' datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST CMOS 8XSON datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.574 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf