Amphenol Aerospace Operations D38999/26SD19PN
D38999/26SD19PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SD19PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26SD19PN.pdf
Availability of D38999/26SD19PN
QUANTITY
D38999/26SD19PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SD19PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SD19PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SD19PN
Related LinksD38999/, D38999/26SD19PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SD19PN Details Description
Related parts for D38999/26SD19PN
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.850" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf