Amphenol Aerospace Operations D38999/26SF32PN
D38999/26SF32PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SF32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26SF32PN.pdf
Availability of D38999/26SF32PN
QUANTITY
D38999/26SF32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SF32PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SF32PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SF32PN
Related LinksD38999/, D38999/26SF32PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SF32PN Details Description
Related parts for D38999/26SF32PN
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.8K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 7W 5931 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 780 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf