Amphenol Aerospace Operations D38999/26SF32SALC
D38999/26SF32SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SF32SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26SF32SALC.pdf
Availability of D38999/26SF32SALC
QUANTITY
D38999/26SF32SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SF32SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/26SF32SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SF32SALC
Related LinksD38999/2, D38999/26SF32SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SF32SALC Details Description
Related parts for D38999/26SF32SALC
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
LED 7-SEG .40 DUAL RED CC DIR datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf