Amphenol Aerospace Operations D38999/26SG16SN
D38999/26SG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26SG16SN.pdf
Availability of D38999/26SG16SN
QUANTITY
D38999/26SG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SG16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SG16SN
Related LinksD38999/, D38999/26SG16SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SG16SN Details Description
Related parts for D38999/26SG16SN
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
TAG MARKER 54MM POLYMID WHT 8PC datasheet.pdf
CONN HOUSING PA 11POS 2MM WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 18 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 15DB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf