Amphenol Aerospace Operations D38999/26SH53SNLC
D38999/26SH53SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SH53SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26SH53SNLC.pdf
Availability of D38999/26SH53SNLC
QUANTITY
D38999/26SH53SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SH53SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26SH53SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SH53SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26SH53SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SH53SNLC Details Description
Related parts for D38999/26SH53SNLC
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
LED WHITE 24V 16MM datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 750 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
260 MHz, 16 ] 5 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf